Telefon Sipariş Hattı : 0212 - 709 4610

ECOHERD Kızgınlık Takibi, Yem Takibi ve Sürü Yönetim Programı


Beğen, Paylaş, Tavsiye Et


KIZGINLIK, HAYVAN SAĞLIK ve YEM TAKİP SİSTEMİ ve ECOHERD SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMLERİ

 

1) AHIR İÇİ TANIMLAMA ANTENLERİ 

Ahır içi tanımlama antenleri sayesinde hayvanlardaki tüm pedometre bilgileri her 6 dakikada bir, bilgisayara ulaştırılır. Bu sayede sistem, sürekli olarak hayvanlarınızdaki pedometrelerden veri alışverişi halinde kalır. Sadece sağım dönemlerinde değil 24 saat veri alabilir halde olursunuz. Özellikle gece yaşanabilecek problemlerden ve sağıma gelmeyen hayvanlarınızdan da haberdar olmanın tek yolu ahır içi tanımlama yapabilen sistemlerdir. 

İşletmenizin büyüklüğüne göre;  farklı kapasitelerde 3 tanımlama anten seçeneğini mevcuttur.  

Bunlar; 

a. AGRI YAGİ ANTEN :      500 mt çapında dairesel bir tanımlama alanı oluşturur.

b. AGRI WHIP ANTEN :    1000 mt çapında bir dairesel tanımlama alanı oluşturur.

c. AGRI ULTRA ANTEN :   2000 mt çapında dairesel bir tanımlama alanı oluşturur. 

 

2) YEMLİK TANIMLAMA ANTENLERİ

İşletmenizde hayvanlarınızın yem yiyebileceği her noktaya tanımlama anteni uygulaması yaparız. Bu anten sayesinde hayvanlarınızın her gün yem koridorunu kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar süreyle yemlikte kaldığı bilgisine ulaşırız. AGRIMILK yem takip sistemi sayesinde hedeflenen hayvanlarınızın ne kadar yem tükettikleri değildir. Güncel yem tüketim miktarlarındaki değişimleri ve düşüşleri yakalayabilmektir. 

Yem takip sistemi sayesinde : 

  1. İşletme kapasiteniz  kaç baş olursa olsun bu sayede herhangi bir sağlık problemi sayesinde yem yemeğe gitmeyen hayvanlarınızın bilgisine hemen ulaşabilir halde olursunuz.
  2. Olası bir rasyon değişikliğinde hayvanlarınızın yeme  verdiği tepkileri görebilirsiniz.
  3. Olası grup değişikliklerinde hayvanlarınızın grup değiştirmeye bağlı adaptasyonunun tamamlanıp tamamlanmadığını görebilirsiniz.
  4. Ketosis rahatsızlığında hayvanlarınız TMR yemin içersindeki sadece otu yemeyi tercih edeceklerdir. Bu yüzden gün içersinde kendi önlerindeki otu bitirdikten sonra çıkıp diğer yem kilitlerine uğrayıp oradaki otu yeme eğilimi gösterirler.  Sisteminizin size günlük olarak vereceği yemlik ziyaret sayısının artışı ketosis teşhisinde yol gösterici bir etkendir.
  5. Tırnak hastalığı başlangıcındaki hayvanlarınız ayak problemleri dolayısıyla rutine göre daha az hareket edecek daha çok yatacak ve yem kilitlerini daha az ziyaret edecektir.
  6. Yemlik ziyaret sayısındaki düşüş ile hayvanınızın eskisi kadar yemliği ziyaret edemediği bilgisine ulaşacaksınız.
  7. Her şey  yem ile başlar yem varsa geviş vardır. Yem yoksa gevişte yoktur. Yem birinci adımdır. Size birinci adım ile ilgili bilgilendirme yapabilen tek sistem AGRIMILK’tir.

 

3) LRP AYAK PEDOMETRELERİ 

AGRIMILK  Hayvancılık Teknolojileri hayvanlarınızın aktivite ölçümleri için LRP Ayak Pedometrelerini kullanır. LRP Pedometreler işletmedeki tüm hayvanların ön ayaklarına takılır. Aktivite takibi için en doğru organ hayvanınızın ön ayağıdır. Çünkü hayvanının adım atıyorken ön ayak hareketli,yatıyorken ve ayakta duruyorken ön ayak sabit pozisyondadır. Aktivite ölçümü için kullanılan boyun tasmalarında ise şaşmalar çok fazla olacaktır. Hayvanınız durduğu yerden veya yattığı yerden de boynunu hareket ettirebilir. Boyun tasmasının yem kilitlerine gece saatlerinde takılması çok olası bir ihtimaldir. Gerçek hayvan hareketlerini ve hareketlere bağlı problem tespiti yapmanın en doğru yöntemi ayak pedometreleridir. 

LRP Pedometreler Hayvanlarınızın günlük adım sayılarını takip etmelerinin yanısıra, Pedometre içersindeki pozisyon algılama teknolojileri sayesinde hayvanlarınızın;

1) Ne kadar süre ile yattığı bilgisini,

2) Ne kadar süre ile ayakta durduğu bilgisini,

3) Gün içersinde kaç kez yatıp kalktığı bilgisini her 6 dk da bir bilgisayarınıza gönderir.

LRP ayak pedometreleri kayışları metal toka kullanılmadan hayvanların ayaklarına takılır. Bu sayede tokaya bağlı kayışların yıpranması sonrası pedometre düşmesi yaşamazsınız.

LRP Pedometreler 3(ÜÇ) yıl %100 değişim Garantisi takibindeki 2(İKİ) yıl %50 değişim garantisi ile toplam 5 (Beş) yıl garantilidirler.

 

4) ECOHERD SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

ECOHERD Sürü Yönetim Programınız sayesinde;

- Tüm hayvanlarınızın pedigri kayıtlarını tutabilirsiniz, - İşletmeniz içindeki gruplamalarınızı ve gruplarınız içindeki hayvan dağılımlarını görebilirsiniz, - Buzağılarınızı,düvelerinizi, gebe düvelerinizi, doğum yapmış hayvanlarınızı, tohumlanmış hayvanlarınızı,gebe hayvanlarınızı,boş olan hayvanlarınızı, düşük yapmış hayvanlarınızı,kurudaki hayvanlarınızı ayrı ayrı statülerine göre izleyebilirsiniz. - ECOHERD Sürü yönetim programınız  tohumlamalardaki başarılarınızı,doğumlardaki başarılarınızı oransal olarak hesaplayıp size verebilir. Bu sayede kullandığınız spermaların kalitelerini yorumlarken elinizde ciddi doneler verir.

- Buzağılarınızın doğumunu takiben yapılacak olan periyodik aşıları ve periyodik işleri hatırlatabilir ve  onlarla ilgili bu dönemlerin uyarılarını alabilirsiniz.

- İşletmenizdeki tüm hayvanlarınızın cinsiyetlerine göre, renklerine göre hayvan ırklarına göre kayıt girişleri yapılabilir.

- Tüm sürünüz içindeki hayvanların dağılımlarını görebilir bu sayede asıl odaklanmanız 

- gereken hayvanlara ulaşabilirsiniz. Örn. Hiç tohumlanmamış hayvanlar, boş hayvanlarınız,3 veya daha fazla tohumlanmış hayvanlarınız vb.

- Hayvanlarınızın tüm laktasyon bilgilerine ve geçmiş laktasyonlardaki bilgilerine ulaşabilirsiniz.

- Beklenen olayları raporlayabilir henüz yaşanmamış olaylar hakkında önceden hazırlıklarınızı yapabilirsiniz. Örnek: Beklenen Gebelik Kontrolleri, beklenen doğumlar, beklenen kuruya alınacaklar, beklenen tohumlamalar, beklenen hormon uygulamaları.

- Embriyo transferi ile ilgili veri girişi için ayrı bir arayüz mevcuttur. 

- Hayvanlarınızdan ölen veya satılan hayvanlarınızın geçmişi ile ilgili bilgilerine ulaşabilirsiniz.

- Süt verimleri Hayvan başı tek tek veya grup üretimlerini, sağım başına üretimlerini, ilk 100 günlük üretimlerini, 305 günlük üretimlerini, önceki laktasyon üretimlerini izlemeniz mümkündür.

- Dilediğiniz bir tarihteki üretimleri inceleyebilmeniz o tarihlerde yapılan değişikliklerin süt üretimindeki yansımalarını kıyas edebilirsiniz.

- ECOFLOW Süt ölçerler dijital olarak süt ölçümünün yanı sıra her hayvan için her sağımda sütün elektriksel iletkenliğinin ve sıcaklığının da ölçümünü yaparlar. Ve sizler için bu değerleri de depolarlar.

- Elektriksel iletkenlik ölçümü sayesinde bir hayvanın sütünün fizyolojik yapısı her sağımda ölçülerek bir sayısal değer verilir bu sayede her hayvanın sütünün yapısı farklıdır ve kendi içinde değerlendirilmelidir. Olası bir subklinik mastitis vakasında hayvanın sütünün yapısı yavaş yavaş yoğunlaşmaya başlar bu sayede elektriksel iletkenlik zorlaşır. Bu durumda sisteminiz sizi uyaracak ve o hayvanın klinik olarak mastitis olmadan önce memesini kurtarmanıza fırsat verecektir.

- Süt sıcaklığı ölçümü sayesinde hayvanlardaki olası vücut sıcaklığı artışları takip edilir. Bir hayvanın süt sıcaklığı sağım sırasında 38.5 ˚C ‘nin üstünde ölçülür ise sisteminiz size bu durumu bildirir.

- Sağımla ilgili düşük süt üretimi, yüksek elektriksel iletkenlik, yüksek süt sıcaklığı, düşük sağım zamanı konularında sistem size uyarılar vererek olası problemleri yakalama fırsatı verecektir.

 

- Sağlık Raporu (Faaliyetler) ; Bu raporda sürünüzdeki tüm hayvanlarınızın aktivitesinde, yatma Süresinde, yatıp Kalkma sayısında, yemlikte bulunduğu sürede ve yemlik ziyaret sayısındaki değişiklikleri belirtebiliriz. Parametrelerinin hiçbirinde problem olmayanları, en az bir parametrede problem tespit edilenleri, iki parametrede problem tespit edilen hayvanlarınızı yukarıdaki raporda olduğu gibi gösterebiliriz.

- Yıkama sonuçları; Sağım sisteminizdeki ECOFLOW dijital süt ölçerler sağım sırasında süt ile ilgili ölçümler yaparken yıkama sırasında da aktiftirler ve yıkama esnasında her sağım başlığından ne kadar su geçtiğini, her başlığın max. Kaç derece sıcaklıkta su ile yıkandığını, yıkama boyunca ortalama yıkama suyu sıcaklığını, sistemin yıkanması sırasında yeterince kimyasal kullanılıp kullanılmadığını ve son durulama suyunda sistemde kimyasal kalıp kalmadığını sizinle paylaşacaktır. Bu sayede sağım sisteminizin her sağım sonrası yıkama performansını o günlük veya geçmişe dönük bilgilerini takip edebileceksiniz.

 

ALARMLAR

Sisteminiz realtime (gerçek zamanlı) çalıştığı için hayvanlarda tespit edilen problemleri tespitin yapıldığı anda size ulaştırabilir.

AGRIMILK ECOHERD Sürü Yönetim Programı şu alarmları tespit eder;

1) Kızgınlık Tespiti (Servis İçin Hazır) Raporu: Kızgınlıkların doğru tespiti zamanında tohumlamaya bağlı yüksek gebelik oranları işletmenizin süt üretimi kadar önemli bir konu başlığıdır. Kızgınlıkların gözle takibi oldukça zor ve insana bağlı olan bir konudur. Bu dönemdeki hayvanlarda asabiyet,yüksek hareketlilik,yem yeme isteksizliği, cinsel organlarında akıntı, diğer hayvanların üstüne atlama eğilimi şeklinde davranışlar ile görülebilir. Bu dönemdeki hayvanlar diğer hayvanların üzerine günde yaklaşık 6-8 kez atlarlar ve yaklaşık 5 sn. diğer hayvanların üzerlerinde kalırlar. Dolayısıyla gözle kızgınlık takibi için gün içersinde toplamda  40 sn lik bir davranışın yakalanması gerekir ki bu davranış daha yüksek oranda gece-sabah saatlerinde yaşanır. Kızgınlık dönemi hayvanlarda ortalama 21 günlük periyotlar halinde gebeliğe 15 aylıktan gebeliğe kadar olan dönemlerde gözlemlenir. Kızgınlık dönemi sonrasında yapılan tohumlamalar gebelik şansının en yüksek olduğu anlardır. Bir hayvan için bir kızgınlık dönemini kaçırmak işletmeye 21 gün daha geç gelecek buzağı,21 gün daha geç gelecek süt ve boşa giden sperma maliyeti olarak geri döner.  

Servis için hazır raporunda kızgınlığı tespit edilen doğum sonrası hayvanlar , boş hayvanlar ve tohumlanacak yaşa gelmiş düveler görülebilir. Sistem bu raporda 4 farklı parametredeki değişimlere göre tespit yapar. Bunlar;

a. Yüksek Aktivite: Kızgınlık gösteren hayvanların hormonal salgılama ile birlikte reaksyonları değişir. Diğer hayvanların peşinden koşmak onların üstüne atlamak gibi tepkiler gösterirler. Bu dönemde hayvanda görülen agresiflik ile birlikte rutine en az iki kat aktivite artışı gözlemlenir.

b. Düşük Yatma Süresi :  Kızgınlık döneminde hayvanlarda yüksek aktiviteye bağlı olarak çok daha az yattıkları gözlemlenir. Vakitlerinin daha fazla kısmını ayakta ve hareket halinde olarak geçirirler. Kızgınlık gösteren bir hayvanın yatarak geçirdiği süre ciddi olarak azalır.

c. Yüksek Yemlik Ziyaret Sayısı: Bu dönemde hayvanlardaki yüksek aktivite sayesinde yemlik ziyaret sayılarında da artış izlenecektir.

d. Düşük Yem Tüketim Miktarı: Kızgınlık dönemindeki hayvanlarda hormonal değişikliğin bir diğer etkisi de yem yeme isteksizliği olacaktır. Kızgınlık gösteren hayvanlarda ciddi bir yem tüketim isteksizliği gözleneceğinden hayvanların yemlikte geçirdikleri süre azalacaktır. Bazı durumlarda hayvanlar yüksek hareketlilik göstermeden kızgınlık geçirirler. Buna gizli kızgınlık denir ve tespiti oldukça zordur. Ancak gizli kızgınlık gösteren hayvanlar da da düşük yatma süresi ve düşük yem tüketimi bariz olarak izlenebilir. 

 

Sisteminiz bu dört parametredeki değişimleri yakaladığında kızgınlık tespitini yapar ve bu parametrelerin yoğunluğuna göre kızgınlık şiddet düzeyini  1-5 arasında puanlar. Sisteminiz size kızgınlık tespit edilen hayvanın saat kaçta kızgınlığının başladığını, kaça kadar sürdüğünü ve saat kaçta pik yaptığı bilgisini verir. Pik yaptığı saate göre de tohumlama için ideal zaman aralığı söyler.

 

AGRIMILK ECOHERD Sürü yönetim programınız kızgınlık tespit edilen hayvanlarınızın bilgisini tespit yapılır yapılmaz size mail atarak kaçırmanıza engel olur.

2) Sağlık ve Refah Uyarısı:   

AGRIMILK ECOHERD Sürü Yönetim Programınız hayvanlarınızdaki tüm faaliyet ve yemlik bilgilerini sürekli olarak bilgisayar ortamına alır ve günlük olarak depolar. Hayvanlarınızın sağlık problemleri başlangıçları ile davranışlarında hemen büyük değişimler gözlemlenir. Bu davranış değişikliği gösteren hayvanlarınızı tüm sürünüz içersinden tespit etmek çok kolay olmayacaktır. Artık klinik düzeye ulaşan vakalarda süt düşüşleri ve ciddi problemler sonrasında tespit edebilirsiniz ki artık iş işten geçmiştir.  Ancak sisteminiz bu davranış değişikliklerini hemen fark eder ve size bildirir. Sağlık ve Refah uyarısı 3 parametreye bağlı çalışır. Bunlar;

a. Düşük Aktivite: Sağlık problemleri başlangıcında ilk olarak hayvanlarınız normal dönemdeki aktivitelerini göstermeyeceklerdir. Hareketlerinde düşüş gözlemlenir.

b. Yüksek Yatma Zamanı: Hayvanlarınızda bir sağlık problemi oluşursa daha çok vaktini yatarak geçireceklerdir.

c. Düşük Yem Tüketimi:  Sağlık problemi yaşayan hayvanlarınızda yem yeme isteksizliği gözlemlenir.

 

Örnek olarak Tırnak Hastalığını ele alalım; 

Tırnak hastalığı başlangıcındaki hayvanlarınız rutinlerine göre daha az adım atacaklardır. Ayaklarında başlayan problem onların normal adım sayılarına ulaşmalarını engelleyecektir. Daha fazla zamanlarını yatarak geçirmeye başlarlar, diğer taraftan günde 8-10 kez yemliği ziyaret eden hayvanlar tırnak hastalığı döneminde yemliği o sayılarda ziyaret edemeyecekler ancak karınları aç olduğu için 2-3 kez yeme gideceklerdir. 

Böyle bir durumda ECOHERD Sürü Yönetim Programınız size;

3) Düzensiz Kızgınlık Gösteren Hayvanlar (Cystic Activite)

 

ECOHERD Sürü yönetim programınız düzensiz kızgınlık gösteren hayvanlarınızın tespitini sizin için yapar. Bu sayede onları boşuna tohumlamak zorunda kalmanıza gerek kalmayacaktır. Ya senkronizasyon ile siz kızgınlığa getirip gebe bırakmaya çalışırsınız ya da o hayvanların gebe kalma ihtimali düşük olduğundan onları sürüden ayırırsınız. 

4) Hareket Artışı

Diğer parametrelerinde (Yatma,Ayakta durma, Yemlikte durma,Yemlik ziyaret sayısı) problem olmayan sadece yüksek hareketlilik yaşanan hayvanların alarmlarıdır. Bu sayede işletme içersindeki hayvanların huzursuz olduğu saatleri izleme fırsatınız olacaktır.

5) Buzağılama Uyarısı (Doğum Alarmı)

AGRIMILK Hayvancılık teknolojileri dünyada bir ilki sizlerle buluşturmanın gururunu yaşıyor. ECOHERD Sürü yönetim programınız sizlere hayvanlarınızın doğum sancılarının başladığını anlayabilir ve bu durum ile ilgili sizi bilgilendirebilir. Nasıl mı?

Sürü yönetim programınız minimum 250 gün gebeliğini doldurmuş hayvanlarda şu parametrelerdeki değişimleri arar;

1) Doğum sancılarının başlangıcı ile birlikte hayvanlar paniğe kapılırlar. Bu panik etkisi ile çok fazla hareket etmeye başlarlar. Doğum öncesi aktivitelerine göre ani bir artış gözlenir.

2) Doğum sancılarının başlaması ile hayvan sadece sancıya odaklanır. Bunun sonucunda yem yemek aklına gelmez ve yemlikte bulunma süresi çok ciddi olarak düşer.

3) Doğum sancılarının etkisi ile doğumu başlayan hayvanlar yatarlar yattıkları yerde rahat edemez tekrar kalkarlar. Ayakta fazla vakit geçiremez tekrar yatarlar. Ve tekrar kalkarlar. Bu yatıp kalkma hareketi doğum sancısı ile rutin sayıya göre ciddi sayıda artar.

Eğer gebe hayvanınız 250 günlük min. gebelik süresini doldurduysa ve yukarıdaki 3 parametredeki değişim tespit edilirse, sürü yönetim sisteminiz size bu durumla alakalı doğum alarmını e posta yoluyla saat kaçta olursa olsun iletecektir.

 

6) Yatma İstisnası 

Bu alarmda sürünüzdeki hayvanlarınızın yatma süresi, yatma oranı ve yatma sayısı ile ilgili parametrelerinde değişim gözlemlenen hayvanlarınızı görebilirsiniz.

Örnek olarak yukarıdaki alarm vermiş hayvan verisini incelediğimizde 6168 numaralı hayvanın 10 günlük yatma zamanı ortalaması 8 saat 13 dk olarak görülürken son 24 saat için yatma süresi 13 saat 15 dk olarak görülür. Bu hayvan ortalamasına oranla son gününü %61 daha fazla yatarak geçirmiştir. Buna bağlı incelenmesi gözlemlenmesi gereken bir hayvandır. 

7) Yem Tüketim İstisnası (Alınan Miktar İstisnası)  

 

 

İşletmenizdeki hayvanların yem tüketimlerini ve yemlik ziyaret sayılarındaki değişimleri görebildiğiniz bölümdür.  Yukarıdaki örneği inceleyecek olursak;

23 numaralı ineğin bu alarm bölümüne geçtiği görülüyor.23 numaralı inek 10 günlük ortalama ile günlük vaktinin 4 saat 57 dakikasını yemlikte geçiriyorken son 24 saatte bu sürenin ciddi olarak düştüğünü görmek mümkün sadece 33 dakika. Ve değişim oranı yaklaşık %89. 23 numaralı hayvan için yem tüketim süreleri  son dört güne kadar belli bir standartta giderken bakınız son dört günün değerlerinde bir azalma mevcut son gün ise çok ciddi bir azalma gözlemleniyor. Grafik üzerindeki mor üçgen hayvanın grubunun değiştirildiği günü bize gösteriyor.  Dolayısıyla bu inek grup değiştirmeye bağlı stres sonrasında yeme gitmeme eğilimi gösteriyor. Eğer bu inek için yemleme verileri 3-4 gün içerisinde eski haline ulaşamaz ise bu ineği eski grubuna almak en doğru çözüm olacaktır.

 

Yukarıda detayları ile incelediğimiz AGRIMILK ECOHERD Sürü Yönetim Yazılımı sayesinde hayvanlarınızın her davranışını sürekli incelemek artık çok kolay. İşletmeniz veteriner hekiminin, zooteknistinin en büyük yardımcısı artık ECOHERD sürü yönetim programı olacaktır. 

 

Ürün seçenekleri bulunmamaktadır.
ECOHERD Kızgınlık Takibi, Yem Takibi ve Sürü Yönetim Programı isimli üründen dolayı sepetinizde taksit yapılamayacaktır.

Sizi Arayalım

 
 Benzer Ürünler