Telefon Sipariş Hattı : 0212 - 709 4610

Eşref Şekerlinin Soğuk Bölgelere Özel Yonca Tohumu


Beğen, Paylaş, Tavsiye Et


Eşref Şekerlinin Soğuk Bölgelere Özel Yonca Tohumu 25KG

 

YONCA TOHUMU

  • Yonca , baklagiller familyasından uzun yıllar yaşayan, gerek yeşil ot gerekse kuru ot olarak değerlendirilebilen çok yıllık bir serin mevsim yem  bitkisi türüdür.
  • Yonca çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 50–80 cm dir.
  • Derin bir kök sistemi vardır. Uygun koşullarda 8-10 metre derine gider. Etkili kök derinliği 120–180 cm dir. Bu nedenle, anavatanı olan Ortadoğu bölgesinin şartları ile birebir özelliklere sahip olup, kuraklığa dayanıklıdır.
  • Yonca önemli bir yem bitkisidir. Otlatılmaya da oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle meraların ıslahında diğer bitkilerle karışıma giren ve meranın kalitesini arttıran bir bitkidir. Ahır besiciliğinde et ve özellikle süt verimini % 30'lara kadar artıran ve yem bitkileri içerisinde en çok besleyicilik değeri olan yoncada, içerisinde 10 kadar vitamin de vardır. 

 

 

Yoncanın rasyonda kullanımı:

 
Eşref Şekerli'nin de her zaman üzerine basarak tarif ettiği gibi sürü sağlığı ve sağlıklı nesillerin devam etmesi kaliteli kaba yemden geçer. Bu sebeple hayvancilikta olmazsa olmazlardan biri de ottur. Kaliteli bir besleme yapmayı planlıyorsak doğru besleme metodlari ile kendi sürümüzde devamlılık sağlayabilir artı bir kazanç elde edebiliriz. Yonca yem bitkisi protein ve mineral anlamında oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Hayvanların doğduktan sonraki gelişim çağından itibaren kaliteli kaba yemler yemesi isletmenizde sağlık sorunlarını en aza indirecek ve böylelikle doğru kullanım sonucu sizlerde kazanacaksınız.
 

 

 

Yonca ekimi için arazi hazırlığı:

 
Yonca baklagil türlerinden uzun yıllardır üretilen hayvancılığın vazgeçilmez mihenk taşıdır. Bu sebeple kaliteli kaba yem elde edebilmek adına yonca tarımı ülkemizde uzun yıllardır iklimsel ve bölgesel değişimlere bağlı olarak soğukluk ve dormansi değerlerine bakılarak ekim yapılır. Dormansi değeri bitkinin bölgedeki soğukluk derecesine göre erken uyanıp geç uyanma ve bu sebeple hasattan  çokça faydalanmak için kullanılan bir değerdir. Örneğin Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde farklı karasal iklimin olduğu bölgelerde farklı dormansi değerli yonca ekimi yapılmaktadır. 
 
Bu yonca tohumu için uygun olan bazı illerimiz şöyle;
 
Sivas, Yozgat, Erzurum, Kars, Ardahan, Muş, Bingöl...
 
Rakım olarak 2000 ve üzeri olan bölgeler için uygundur.
 
 
Yonca ekiminde sıradan bir metod uygulanmaz. Toprak hazırlığı ve gübreleme metodu bitkinin tarlada kalma süresi boyunca verimini etkiler böylelikle ilk etapta yapılan doğru hazırlık size artı bir kazanç sağlar. 
 
Ayrıca kaliteli bir kaba yem ve içerik bakımından zengin bir yem bitkisi elde etmek isteniyorsa bu da kaliteli bir tohum tercih etmek ile gerçekleşir. 
 
Bitkinin topraktaki minerallerden faydalanması adına yapılan Rhizobium bakteri çalışması yaparak hem gübre tasarrufu sağlamak hemde topraktaki verimden faydalanarak ayrıca bir kazanç elde etmiş olursunuz.
 

Yonca hasadı

 

 
Video 25 Mayıs 2017 Tarihinde Kahramanmaraşta çekildi
 
Bitkinin gelişimine göre değişkenlik gösterir. Bizim elde etmeye çalıştığımız kaliteli kaba yemi yakalayabilmek için bitkiyi hasat etme metodlarini bilmemiz gerekir. Örneğin proteini yüksek bir yonca elde etmek istiyorsak bunun öncesinde tohum seçimi, gübreleme ve toprak hazırlığı metodu oldukça önemlidir. Bitki gelişimini tamamladığında biçimden önce tarlada keşif yaparak %10 çiçeklenme takip edilerek hasat doğru yapılmalı ve en önemlisi bitkiyi doğru bir şekilde kurutarak üzerindeki yaprakların dökülmesine engel olup doğru bir paketleme yapmak gerekir. Yonca paketleme yapıldıktan sonra doğru stoklama yöntemi ile uzun süre muhafaza edilebilir ve böylelikle kaliteli bir kaba yem kullanarak sağlıklı sürüler elde edebilirsiniz.
 
 
 
 

26 Mart 2017 tarihide yeni ekilmiş bir yonca tarlasında sizler için bir video çekimi yapmıştık. Gördük ki ekim sonrası sıkı bir merdane çekin uyarımıza dikkat edilmemiş. Merdane çekmek özellikle küçük tohumlarda çok etkili bir uygulamadır. Toprakla tohumun bütünleşmesini sağlar. Yonca ektiğiniz tarlaya beş yıl boyunca girip çıkacaksınız. Biçim, tırmıklama ve balyalama için defalarca girip çıkacaksınız, bu yüzden tarlanın iyi sıkıştırılması işçilik maliyetinizi düşürecek, işçilik kalitenizi artıracaktır. Yeni ekilmiş yonca tarlasında tohumlar çıkış yapıp on santim uzunluğa gelinceye kadar yağmurlama sulama sistemi ile günde 10 dakika ila 20 dakika arası sulanmalıdır. Toprağın bir santim dahi yüzeyi kuru kalmamalıdır. Bir dekara 4 kg yonca tohumu yeterde artar da. Bazı profesyonel ekinciler 3 kg'dan fazla tohum kullanmazlar tohum milli servettir ve üretilmesi çok zor bir üründür. Bir dekara 7 yahut 8 kg tohum atanlar çok büyük israf içerisindedirler. Çok fazla tohum kullanmalarına rağmen ot aralarının seyrek olduğunu söyleyen çiftçiler yüksek ihtimalle tohumu derine düşürmektedirler. Yahut ekim sonrası karıştırma işlemini yapacakları ekipmanı doğru seçmemişlerdir. Ekim sonrası herhangi bir ekipmanla karıştırmaya gerek yoktur MİBZER ekimi sonrası sadece merdane çekilerek toprak sıkılaştırılmalıdır. Bakteri kullanımı çok önemli bir olaydır özellikle yonca için üretilmiş bakteriler tohumları kaplamak için kullanılmalıdır. Anlattığımız tüm detayları daha yakından dinlemek ve teknik destek almak için bizimle irtibata geçin. Tohum satışı, tohum seçimi, gübreleme ve bakteri temini için teknik ekibimize sormaktan çekinmeyin.

Ürün seçenekleri bulunmamaktadır.
Eşref Şekerlinin Soğuk Bölgelere Özel Yonca Tohumu isimli üründen dolayı sepetinizde taksit yapılamayacaktır.

Sizi Arayalım

 
 Benzer Ürünler