“Arjantin de nereden çıktı birader” demeyin! Geçtiğimiz haftalarda geçen yılki kuraklık riski nedeniyle Arjantin’in mısır ve soyada ihracatı durdurması sebebiyle fiyat artışlarına dikkat çekmiştim. Arjantin dünyanın 3. büyük mısır ihracatçısı ve Avrupa’dan güneydoğu Asya’ya kadar en çok soya küspesi sağlayıcılarından. Mısır gibi soya ve küspesi büyükbaş, küçükbaş ve kanatlılar için önemli bir yem kaynağı.

Arjantin’de mısır ekimi Eylülde başlayıp Haziranda hasat edilmekte, soya ise Ekim – Kasım gibi ekilip Mayıs ayında hasat edilmektedir. Geçtiğimiz haftalarda Arjantin’in tahıl ambarı Pampa bölgesindeki yağışlar mısır ve soya üretimini artıracak gibi. Geçen yılın ortalarında kurak mevsim bu bitkilerin üretimini olumsuz etkilemişti ve fahiş denecek fiyat artışlarına neden olmuştu. İklim uzmanları önümüzdeki sezon yağışların düzenli olmasıyla rekolte tahminlerinin artıracağını belirtmektedirler.

Arjantin tarım bakanlığının bildirdiğine göre önümüzdeki sezon yağışların düzenli gitmesiyle soya üretiminin 51 milyon mısır üretiminin ise 50 milyon ton civarında olacağını öngörmektedirler. Ülkenin büyük kısmında Ocak ve Şubat aylarında yağan yağmurların soya üretimine iyi geldiği ancak Buenos Aires ve Pampa bölgelerinde su rezervlerinin artması için biraz daha yağışa ihtiyaç duyduğunu da ifade etmektedirler.

Aslında erken şubatta bu yağışlar beklenmiyordu ama yağışların gelmesi durumu iyi yönde değiştirdi böyle giderse de özellikle orta bölgelerde başarılı bir sezon olacağı görünmektedir. İklim uzmanı German Heinzenknecht, yağışların Mart’ın ortasında da iyi olacağını tahmin etmektedir. Ocak ve Şubat aylarında yağış almayan bölgelerde ise verimde düşüşler görüleceği de ayrıca belirtilmektedir.

Bunların yanında A.B.D. tarım bakanlığı verilerine göre mısır (%8) ve soya (%1) üretim alanlarında fazlalaşma da söz konusu. Bu sezon 75 milyon hektara yakın bir alanda ekilecek mısır ve soya tüm yılların ekim alanı rekorunu kırmış durumda. Uzmanlar verim artışları da bekliyor önümüzdeki sezon.

Bu veriler ışığında hayvancılığın ana yem kaynaklarından olan mısır ve soya fiyatlarında dolayısıyla yem fiyatlarında biraz rahatlama beklenebilir. Pandemi sonrası arz - talep artışları umarım ekonomiyi canlandıracaktır. Tarladaki ürünlerinizin bakımına özen gösterin, fırsatları iyi değerlendirip verimliliğe yoğunlaşmakta her zaman fayda var.

Hayırlı ve bereketli bir sezon dileğiyle…
Prof. Dr. Mustafa ERAYMAN

Çiftlik kurulumu, ekipmanları, yem bitkileri tohumları, gübreleri hakkında promosyon, teknik bilgi ve tedarik için aşağıdaki iletişim hatlarından bilgi alabilirsiniz.

E-mektup: merayman@esrefsekerli.com
Çağrı merkezi Tel: +90212 709 4610.

KAYNAK:

https://www.agriculture.com/markets/newswire/rains-in-argentina-boost-expectations-for-good-soy-corn-crops

https://www.agriculture.com/news/crops/record-setting-corn-and-soybean-crops-in-sight-usda