HASTALIKTA VE SAĞLIKTA FUNGUSİTLER (MANTAR İLAÇLARI) VERİMİ ARTIRABİLİR Mİ?

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

www.esrefsekerli.com

 

Klasik tarımda olsun organik tarımda olsun bitki hastalıkları ile mücadele etmeden kalite ve verimden bahsetmek zordur. Mevsimlerin değişmesiyle her an yeni bir hastalık etmeni türüyor ve bunlarla mücadele de oldukça masraflı hale geliyor. Bitki hastalıklarında aslan payı funguslarda (mantarlar), diğer adıyla mantarlarda; kök, gövde ve dal çürüklükleri, yaprak pasları, yaprak leke hastalıkları, kanserler bitkilerde önemli maddi kayıplara neden olmaktadırlar. Çoğu zaman ilaçlı tedavi önlemleri yerine kültürel önlemler tavsiye edilir temiz tohum kullanmaktan, uygun sulama yöntemlerine kadar ancak bir kere mevsim fungusların lehine gitti mi kültürel önlemler çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. En kısa ve etkili yol da fungusit dediğimiz mantar ilaçlarının kullanımı olmaktadır. Çoğu bakır bileşiği içeren bu ilaçlar fungusların hücresindeki mitokondri denilen organelin işlevini durdurup solunumunu engeller ve funsuları öldürür.

Aynı fungusit bakterileri öldürürken bitkilerde su ve azot kullanım etkinliğini artırdığı, klorofil pigmentlerinin korunmasını sağladığı, yeşil kalma süresini ve hatta antioksidant aktivitesini artırdığı  gözlenmiştir.  Bitkilerdeki bu fizyolojik tepkiler hastalık olmadığı halde bile buğday, arpa, mısır, soya gibi bitkilerde yapraktan uygulanan fungusitlerin verim artışı sağladığı bildirilmiştir. Mısır ve soya da hastalık olmadığı zamandaki verim değişimleri yıldan yıla değişiklik gösterse de hastalık olması durumunda ise net verim kazancı sağlamaktadır.

Fungusitlerin mısır bitkisinde hasadı kolaylaştırdığı da belirtilmektedir. Mısırda fungusit uygulaması bitkinin dik kalmasını sağlayıp yatmaları önleyerek verim kaybını önlemektedir. Buna karşın Qol (Kinol inhibörleri) fungusitleri yeşil kalma süresini artırabildiğinden hasat dönemini uzatma problemi de oluşturabilmektedir. Çoğu çiftçi erken hasadı tercih etmektedir.

Yapılan çalışmalarda yetiştireceğiniz bitki tür ve çeşidi, kullanılan fungusitin etkili madde içeriği ve tabi ki dozu, sulama ve gübreleme gibi tarımsal uygulamalar da verim artışı için dikkat edilmesi gereken diğer hususlar.

Bunların yanında fungusların bu ilaçlara dayanıklılık kazanması bir iki yıl gibi çok kısa sürelerde olmaktadır bu da kullanılan ilacın birkaç yıl içinde o fungusa karşı bir işe yaramayacağı anlamına geliyor.  Fungusitlerin aşırı kullanımından sonra her nedense afit ve kırmızı örümcek zararı baş göstermektedir ve bu haşeratlar ile de ayrı mücadele etmek gerekiyor. Fungusitlerin çevresel risklerini de unutmamak lazım; içerdiği ağır metaller kurbağa larvaları ve balıklar gibi birçok canlı için tehdit oluşturabilmektedir.

Özetle mantar ilacı kullanmanız gerekiyorsa kullanmayı ihmal etmeyin bunun bitkinize faydası olacaktır, hastalık baskısı olsun veya olmasın. Ancak, gerek fungusitler gerekse diğer tarım ilaçları doğru şekilde, dozunda ve zamanında kullanılmalıdır. Bunun aksi verimde düşüşler yanında çevre kirliliği ve ekonomik kayıp demektir. Uzmanına danışarak bu işlerin içinden çıkmak en doğru yoldur. Konu komşudan duyulan sosyal medyada alakasız insanların paylaşımlarındaki yapılan uygulamalar kardan çok zarar getirebilir.

Hayırlı ve bereketli bir hasat dileğiyle.

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

Eşref Şekerli üretimi akıllı sıvı gübreler, tohum ve çiftlik ekipmanları ve silaj inokulantları hakkında promosyon ve tedarik bilgileri için internet sitemizi teknik destek için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Web: https://www.esrefsekerli.com

Çağrı merkezi Tel: +90212 709 4610.

Whatsapp servis hatları:

https://wa.me/905551404610  Onur

https://wa.me/905551404617  Burak

https://wa.me/905551404611  Selçuk

https://wa.me/905551404619 Hacı Vehbi

https://wa.me/905551404615  Fatih.

https://wa.me/905551404614  Mustafa

https://wa.me/905523904620 Taner

KAYNAK:

Wise, K. and Mueller, D. 2011. Are Fungicides No Longer Just For Fungi? An Analysis of Foliar Fungicide Use in Corn. APSnet Features. doi:10.1094/APSnetFeature-2011-0531