REYGRAS SİLAJI YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

www.esrefsekerli.com

Reygras sonbahar ve ilk baharda ekilebilen ve besin değeri oldukça yüksek bir ottur. Özellikle ilk biçimden sonra havaların nemli ve yağışlı gitmesi reygrasın kurutulması ve balya olarak değerlendirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle en iyi saklama yönteminden biri de silaj yapmaktır.  Reygas veya diğer ot silajı yaparken de dikkat etmemiz gereken hususları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

 

1.      Her zaman Şeker içeriğini biçimden önce bilmekte fayda var. Şeker içeriğini ölçen refraktometreleri kullanabilirsiniz. Şeker içeriği %3 civarında olursa fermantasyon iyi olur.

2.      Reygrası başak oluşturma döneminden önce biçmelisiniz. Başak oluştuktan sonra biçilirsen besin değeri düşer ve diğer biçimler verimsiz olur. Silajın sindirilebilirliği çok önemlidir. (Mayısın sonu)

3.      Kaliteli bir ot silajı için parça otun büyüklüğü 5 cm’ye kadar olabilir ancak bazı çiftçilerimiz parçalayıcı kullanmaktan imtina etmekte ve çok daha büyük parçalar halinde biçip silaj yapmaktadır. Bu silaj kalitesini düşürür ve büyük parçalar hayvanların geviş zamanını gereksiz yere artırır.  

4.      Biçimleri hayvanın kuru olduğu dönemde yapın. İdeal olarak öğleden sonra, ot şekerlerinin en yüksek olduğu zaman biçim yapılması silaj kalitesini artıracaktır.

5.      Biçimden sonra ideal olarak en fazla 24 ila 36 saat içinde otu soldurun. Unutmayın, biçilmiş ot namlusundan hava akışı olmadan soldurma yapamazsınız, bu nedenle tırmık gibi koşullandırma makineleri ile biçilen otun havalanmasını sağlayın.

6.      Daha iyi kuru madde ve solma sürecine yardımcı olmak için, biçim sırasında otları alt üst edin, ancak çayır biçme makinesini yükseğe ayarlamaya dikkat edin, böylece otları toprakla kirletmezsiniz. Silaj içindeki toprak hayvan sağlığına zarar verir.

 

www.esrefsekerli.com

 

7.      Daha fazla lezzet ve silajı bozulmaktan korumak için, toplama sırasında bakteri inokulantı gibi silaj katkı maddesi kullanın.

8.      Silaj çukurunu olabildiğince çabuk doldurun.

9.      Maksimum 30 cm kalınlıkta olacak şekilde otları yüzeye serin ve her katmandan sonra iyice bastırın - amaç silaj çukurundaki tüm oksijeni ortadan kaldırmaktır.

10.  Mükemmel sızdırmazlık için ideal olarak silajı önce bir kat streç naylon, üstüne bir kat sera polietilen örtü en üste de branda ile sıkıca kapatın. Brandanın kenara gelen yerlerine uzun ince kum torbaları ortalara ise traktör kamyon lastiği vb. ile ağırlık bırakın.

11.  Atık suların tahliyesi için uygun drenaj ve depolama alanına yönlendirme yapın.

12.  Her şeyden önemlisi silaj yaparken iş güvenliğine dikkat edin!

 

Silaj için uygun bitki/tohumluk ve inokulant tedariki ile silaj yapımı ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen çağrı merkezimizi arayın.

Çağrı merkezi Tel: +90212 709 4610.

Whatsapp servis hatları:

https://wa.me/905551404610  Onur

https://wa.me/905551404617  Burak

https://wa.me/905551404611  Selçuk

https://wa.me/905551404619 Hacı Vehbi

https://wa.me/905551404615  Fatih.

https://wa.me/905551404614  Mustafa

https://wa.me/905523904620 Taner

 

 

#silaj #inokulant #mısrı #mayhido #şekersorgumu #çiftkoçan #gelecektarımda #tarım #çiftçi #tarımheryerde #kalitelitohum #yembitkisi #yonca #yazotu #holstein #hoştayn #holştayn #anahtarteslimçiftlik #reygras #ryegrass #teffgras #tefgras #çim #yeşilot #ot  #yembitkileri #kabayem #büyükbaş #küçükbaş