SOYA TARLASINDA DİCAMBA ZARARINDAN İLAÇSIZ GÜBRESİZ KURTARMANIN YOLU!!!

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

www.esrefsekerli.com

 

Çiftçilik sabır isteyen bir iş ancak hele yeni başlayanlar biraz sabırsızlık gösterip bitkileri yoğun bakıma alabiliyor ve gübre ilaç derken hazırdan olabiliyor. Tabi birazda plansızlık bencillik olunca fazladan ilaçlar komşu tarlalarını perişan edebiliyor. Örneğin mısır tarlasına atılan geniş yapraklı yabancıları öldüren Dicamba (3,6-dichloro-2-methoxybenzoic acid) içerikli ot ilacı yandaki soya tarlasına zarar verebiliyor özellikle rüzgârlı havalarda bu zarar daha fazla olabiliyor. ABD’nin Missouri (Mizuri diye okunur) Üniversitesinde İki bilim insanı (Kevin Bradley ve Brian Dintelmann) üşenmeden üç yıl boyunca başka tarladan sürüklenen dicamba’nın soya fasülyesine verdiği zararı gidermek için neredeyse denemedikleri ilaç ve gübre kalmamış.

“PercPlus, Megafol, YieldOn” gibi yaprak gübresi mi dersiniz, “Priaxor” fungusiti mi dersiniz, azot sabitleyici Agrotain  ile üre karıştırıp kullanmak mı dersiniz hatta “Radiate” denen bir bitki hormonu bile denemişler dicamba zararı gören bitkileri sağlıklı hale getirmek ve verim kaybını önlemek için. Kontrol olarak da ya hiçbir ilave uygulama yapmadan devam etmişler ya da haftalık olarak sulama yapmışlar soya fasulyelerine.

Bu arada ilacın rüzgâr veya hava akımıyla sürüklenmesini taklit etmek amacıyla Dicamba oranını 1/100 oranından seyreltmişler soyalara püskürtmeden önce. Soyalar V3 (4. Tüm yaprak) veya R2 (tam çiçeklenme) döneminde ilaçlanmıştır.

Sonuçta ilginç bir şekilde dicamba uygulanmayan kontrol bitkilerine en yakın sonuç dicamba uygulanan ve haftalık olarak düzenli sulanan soya fasulyelerinden alınmıştır. Diğer bir deyişle sadece sulama yapılan bitkiler diğer gübre veya ilaç uygulanan bitkilerden önemli derecede en fazla verim alınmıştır.

Bu çalışma bize ışık tutma açısından önemli ama her tür ot ilacı zararından da düzenli sulama ile kurtulmak çözüm olmayabilir. Soyanın ilaca maruz kalma süresi veya zararın şiddetine göre önlem alma yöntemleri değişebilir. Bu yüzden mutlaka bir uzmana danışmakta fayda var.

Özetle ister bizim ister başkalarının sattığı gübre veya ilaç katkı maddeleri olsun “az sabırda çok keramet vardır” sözü aklınıza gelsin. Sorun soruşturun, bizi arayın başka uzmanları arayın, araştırın bir dolu masrafa girmeden önce. Bakın elin oğlu ne güzel araştırmasını yapmış ve sonuçta çiftçileri bir sürü emek ve paradan kurtarabilecek bir yol bulmuş. Bu tür faydalı bilgileri paylaşın ki hep birlikte kazanalım.

Diğer tüm faydalı bilgilere de aşağıdaki linklerden ulaşabilir paylaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/esrefsekerlitecrubebilgi

https://www.esrefsekerli.com/blog

Hayırlı ve bir sezon dileğiyle…

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

 

Eşref Şekerli üretimi akıllı sıvı gübreler, tohum ve çiftlik ekipmanları hakkında promosyon ve tedarik bilgileri için internet sitemizi teknik destek için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Web: https://www.esrefsekerli.com

Çağrı merkezi Tel: +90212 709 4610.

Whatsapp servis hatları:

https://wa.me/905551404610  Onur

https://wa.me/905551404617  Burak

https://wa.me/905551404611  Selçuk

https://wa.me/905551404619 Hacı Vehbi

https://wa.me/905551404615  Fatih.

https://wa.me/905551404614  Mustafa

https://wa.me/905523904620 Taner