BEYAZ SARAY BİYOYAKIT MEVZUATINI YUMUŞATMAK İSTİYOR, SOYA VE MISIR FİYATLARI DÜŞEBİLİR Mİ?

Soya üretiminin bir kısmının biyodizel üretiminde kullanıldığı A.B.D.’de soya üreticileri endişeli. A.B.D. en büyük mısır ve soya üretici ülkelerin başında geliyor. Normal olarak mısır ve soyadan elde edilen yakıt benzin ve dizellere karıştırma zorunluluğu oluyordu ancak yeni hükümet bu kotanın esnetilmesi tarafında yüksek mahkemeye baskı yapıyor şeklinde haberler var. Salgın döneminde seyahatlerin azalması nedeniyle petrol rafinerilerinin iyi günler geçirmediğinden dolayı bu tür bir esnetmenin tarafında tabiatıyla. Bir yandan da bu şirketlerin zarar görmemesi için şirketler bir biri arasında kota kredisi kullanıyordu. Zaten biyoetanol kotası kredi talebi %22, biyodizel kotası talebi %6 kadar düşmüş durumda. Şimdi herkes yüksek mahkemenin kararını bekliyor bu kotanın düşürülmesi için.

Şimdi “Mustafa Hocam bunun bizim çiftçilerimizle ne alakası var” diye düşünenler olabilir.

Öncelikle böyle kota esnetmesi daha az soya veya mısırın biyoyakıt üretiminde kullanılacağı manasına gelir.  Yani çiftçiler petrol rafinerilerine soya ve mısırı daha az satacak. Bu da soya ve mısır piyasasında biraz düşüşler yaşanabileceği manasına gelebilir. Tabi ki gelecek kuraklık haberleri ve Çin gibi büyük ithalatçıların tavrı da fiyatların belirlenmesinde etkili olabilir. Ancak yine de fahiş bir fiyat artışı olmayacağı düşünülebilir.

Bu nedenle teorik olarak yem fiyatlarında da biraz rahatlama olabilir veya fahiş bir artış olmaz düşüncesindeyim. Tabi ki talepteki artışlar/azalışlar durumu değiştirebilir. Siz her zamanki gibi ürününüze en iyi şekilde bakım yapın veriminizi artırın, gerisi “Allah Kerim”.

Hayırlı ve bereketli bir sezon dileğiyle….

 

Prof.Dr. Mustafa ERAYMAN

www.esrefsekerli.com

 

Kaynak:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-06-15/biden-weighs-middle-of-the-road-biofuel-quota-in-nod-to-refiners

https://www.foodbusinessnews.net/articles/18741-usda-price-forecasts-for-2021-22-a-mixed-bag

https://farmpolicynews.illinois.edu/2021/06/u-s-refiners-accumulate-1-6-billion-shortfall-in-biofuel-credits-as-biden-administration-weighs-rfs-volume-cuts/

https://farmpolicynews.illinois.edu/2021/06/biden-administration-reportedly-considering-rfs-relief-for-oil-refiners/